معرفی واحد

شرکت فنی مهندسی همت کاران از سال ۱۳۹۱ در زمینه ی انرژی های تجدیدپذیر فعالیت خود را به صورت وسیعی آغاز نموده است. در همین راستا، طراحی و اجرا و تامین تجهیزات در ارتباط با پروژه های فتوولتائیک را در دستور کار خود قرار داده است. به طور کلی حوزه فعالیت شرکت همت کاران در زمینه انرژی خورشیدی عبارتند از: طراحی سیستم های فتوولتائیک در ابعادهای مختلف، تامین تجهیزات اعم از پنل های خورشیدی و اینورترهای خورشیدی به صورت مستقیم، اجرای پروژه های فتوولتائیک در ابعاد خانگی و نیروگاهی به صورت On-Grid  و Off-Grid، بررسی ارزیابی مالی و اقتصادی پروژه های فتوولتائیک، انجام مطالعات پخش بار و امکان سنجی اتصال نیروگاه های خورشیدی به شبکه سراسری برق، برگزاری دوره های آموزشی در زمینه طراحی و نصب سیستم های فتوولتائیک و … .

این شرکت با پشتوانه بر کادری مجرب و همچنین سابقه ۲۰ ساله در اجرا، طراحی و تهیه تجهیزات پروژه های متعدد در زمینه تست و راه اندازی پست های فشار قوی و خطوط انتقال نیرو، صنایع پتروشیمی، صنایع فولاد و واحدهای صنعتی و همچنین شبکه های توزیع و پست های هوایی و زمینی توزیع، توانایی اجرا و طراحی و تامین تجهیزات در پروژه های خورشیدی را نیز با بالاترین کیفیت دارا می باشد. علاوه بر این شرکت همت کاران در تلاش است که نگرش جامعه را نسبت به انرژی های پاک در جهت حفظ محیط زیست و افزایش توسعه انرژی های تجدید پذیر را بهبود نماید به همین دلیل شعار “انرژی خورشیدی انرژی پاک برای همه”را سرلوحه کار خود قرار داده است.

این شرکت خدمات خود را در زمینه مشاوره جهت امکان سنجی فنی و اقتصادی نیروگاه های خورشیدی در ابعاد مختلف را با توجه به عناوین ذیل ارائه می دهد:

۱-بررسی و ارائه گزارش در زمینه استانداردها و دستورالعمل های سازمان انرژی های نو(سانا).

۲-طراحی، محاسبات و ساخت سازه های نگهدارنده پنل های خورشیدی.

۳-انجام طراحی و مشاوره و اجرای سیستم های فتوولتائیک با توجه به جدیدترین قوانین و مقررات جاری کشور.

۴-بررسی و ارزیابی محل احداث نیروگاه بر اساس شرایط محیطی از جمله میزان حرارت منطقه، میزان تابش سالانه، میزان متوسط وزش باد و همچنین بررسی سایه گذاری متفاوت بر روی پنل های نیروگاه.

۵-بررسی و ارزیابی حمایت ها و طرح های تشویقی دولت در زمینه احداث نیروگاه های خورشیدی.

۶-بررسی و ارزیابی میزان کاهش آلودگی زیست محیطی در صورت استفاده از نیروگاه های خورشیدی.

۷-بررسی و ارزیابی فنی در زمینه استفاده از بهترین سازنده های ادوات خورشیدی جهت دریافت حداکثر توان از مجموعه و بالا رفتن راندمان در سیستم فتوولتائیک.

۸-بررسی و ارزیابی اقتصادی و میزان سرمایه گذاری و همچنین چگونگی بازگشت سرمایه گذاری اولیه از فروش تضمینی برق از نیروگاه به شبکه سراسری برق.

۹-بررسی شبکه برق از لحاظ قابلیت اتصال نیروگاه و انجام مطالعات پخش بار و همچنین محاسبات اتصال کوتاه.

 

هزينه ها:

 • هزينه­‌هاي اوليه نصب نیروگاه خورشیدی شامل طراحی، اجرا و… .

 

سياست­‌هاي تشويقي دولت:

 • خريد تضميني برق تا ۲۰ سال.
 • نرخ خريد برق با قیمت های بسیار مناسب.
 • تعدیل شدن قیمت خرید برق با توجه به میزان تورم هر سال.

بنابراین شرایط بسیار عالی جهت سرمایه گذاری در این بخش ارزیابی می شوددرآمد توليد برق با فروش انرژي به مشترکينی که از محصولات داخلی استفاده می کنند مي­تواند تا ۲۵% افزايش يابد.

بهره‌گیری از انرژی های تجدیدپذیر یکی از راه های موثر برای مقابله با آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از فعالیت نیروگاه ها با سوخت فسیلی است. از جمله این نیروگاهها، نیروگاههای خورشیدی هستند که در حال حاضر در صنعت برق کشور (در بخش انرژیهای نو) مورد توجه قرار گرفته‌اند.

 

مزایای استفاده از سیستم‌های فتوولتائیک:

انرژی خورشیدی یکی از پاک ترین و بزرگ ترین منابع انرژی های تجدیدپذیر است که به علت نیاز نداشتن به فن آوری های پیشرفته و پرهزینه، به عنوان یک منبع مفید و تأمین کننده انرژی در اکثر نقاط جهان رو به وسعت است. ۹۹ درصد از مجموع انرژی هایی  که به زمین منتقل می گردند، منشا خورشیدی دارند. علاوه بر روند رو به رشد قیمت انرژی های فسیلی، اثرات مخرب زیست محیطی آن ها از قبیل: آلودگی ها، افزایش دمای کره زمین و تخریب لایه ی ازن، میل به استفاده از این انرژی در دسترس را دو چندان افزایش می دهد.

از دیگر مزایای مهم استفاده از سیستم های خورشیدی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱٫این نیروگاه ها نیاز به سوخت ندارند.

 1. این نیروگاه ها نیاز به آب ندارند، به خصوص در نوع دودکش خورشیدی، لذا در مناطق کویری و کم آب ایران مناسب می باشند.
 2. این نیروگاه ها علاوه بر این که قادرهستند به شبکه های بزرگ برق برسانند، در شبکه های کوچک برای انتقال برق نیاز به کابل های فشار قوی ندارند.
 3. این نیروگاه ها به دلیل نداشتن استهلاک زیاد دارای عمر زیادی هستند.
 4. این نیروگاه ها تولید هیچ نوع آلاینده ای که باعث آلودگی هوا شود را ندارند.
 5. این نیروگاه ها هیچ گونه صدایی از خود ایجاد نمی کنند زیرا هیچگونه قسمت متحرکی در این نیروگاه ها وجود ندارد.
 6. هزینه نگه داری دراین نیروگاه ها بسیار پایین می باشد.
 7. عدم وابستگی به منابع تجدیدناپذیر از ویژگی های مهم دیگر این نیروگاه ها به شمار می آید.
 8. این نیروگاه ها از منابع پایدار که نیاز انرژی امروز را بدون اینکه به تامین نیاز انرژی برای آیندگان لطمه ای وارد کنند، تغذیه خواهند شد.
 9. جلوگیری از افزایش دمای زمین با استفاده از این نیروگاه ها به طور وسیع در سراسر دنیا.

 

 

پیشنهادیه برای منازل مسکونی

با توجه به بازدید به عمل آمده از منازل مسکونی در چادگان برای دو نیروگاه ۵ کیلو وات و ۱۰ کیلو وات جدول های زیر ارائه می شود:

فضای مورد نیاز برای احداث نیروگاه

 زمینی به مساحت حداکثر ۹۸۰ متر مربع

برآورد هزینه مورد نیاز

 تقریبا در حدود ۴٫۴۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال

میزان برق تولیدی

تقریبا ۲۰۰ مگا وات ساعت در سال

میزان صرفه جویی در انتشار گاز CO2

در حدود ۵۰ تن در سال

طول عمر سیستم خورشیدی

حداقل ۲۵ سال همراه با گارانتی های معتبر

سرویس و نگه داری سیستم خورشیدی

بدون نیاز به سرویس و شستشوی پانل ها با آب به صورت ماهانه

میزان درآمد در سال اول

حداقل ۱٫۳۸۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال

بازگشت سرمایه

بازگشت سرمایه حداقل ۴۰ ماهه

 

نمونه تجهیزات استفاده شده در پروژه های خورشیدی:

شرکت همت کاران در راستای افزایش کیفیت در طراحی و اجرای نیروگاه های خورشیدی از بهترین سازنده های ادوات خورشیدی در پروژه های خود استفاده می کند و به همین منظور این شرکت تعداد زیادی از ادوات مورد نیاز را به صورت مستقیم از اروپا و چین وارد می نماید. به صورت نمونه در جدول زیر تعدادی از برند های مهم استفاده شده آورده شده است.

 

اینورترهای On-Grid

توان نامی

SMA(GER)

از ۵کیلو وات الی ۲۵ کیلو وات

تک فاز و سه فاز

GoodWe(Chin)

۵ کیلو وات

Platinium(GER)

از ۵٫۳کیلو وات الی ۸کیلو وات

تک فاز و سه فاز

 

پنل های مورد استفاده در پروژه های انجام شده و در حال انجام در این شرکت از بهترین و معروف ترین برندهای موجود در بازار داخلی و بازارهای جهانی می باشد در جدول زیر نمونه ای از پنل های استفاده شده آورده شده است:

 

پانل های خورشیدی

کشور سازنده

پاک آتیه

ایران

Yingli

چین

LG

کره جنوبی

QCell

آلمان

Sharp

ژاپن آلمان